Krew w ślinie

Temat 1: Witam. W przeciągu miesiąca zdarzyło się kilka razy,ze miałam niewielkie ilości krwi w silnie.Zwlaszcza w nocy, kiedy wstaje do toalety,zauważyłam właśnie ze coś jest nie tak.Nie przyjmuje żadnych leków, poza przeciwbolowymi podczas miesiączki.Ostatnio zazylam ketonal, kiedy generalnie biorę nospe, lub ibuprom, myśle ze jednak nie ma to wpływu na moja dolegliwość. Dodam jednak ze pobolewa mnie brzuch, z lewej strony, promieniujacy do pachwiny.Jest to ból o niewielkim nasileniu, aczkolwiek jest… Załatwiam się normalnie, nie mam zaparc ani biegunki,żadnych wymiotow. Co to może byc? Bardzo się boje, naczytalam się w necie i bardzo się boje..

Temat 2:  Witam, od pewnego czasu obserwuje niewielkie ilości krwi w ślinie (niezależnie od pory dnia). Przez ostatni czas zażywałam dużo środków przeciwbólowych (w tym niestety ketonal). Od jakiś 10 dni nie brałam żadnego. Zastanawiam się czy to może być przyczyną obecności tej krwi. Mam tez od jakiegoś czasu powiększony prawy migdałek wewnątrz jamy ustnej, miałam problemy z nawracającym stanem zapalnym chorej ósemki (stąd te tabletki) ale pare dni temu ją usunełam. proszę o poradę. Co może być przyczyną krwawienia? Ciągle się tym stresuje i nie mogę normalnie funkcjonować. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedź:

Witam, jako lekarzowi dentyście pierwsze na myśl nasuwają mi się problemy z tkankami przyzębia. Już nawet wczesne zmiany mogą skutkować krwawieniem podczas odpluwania śliny, nasilające się podczas szczotkowania zębów i spożywania twardych pokarmów. Przyczyną owych schorzeń jest niedostateczna higiena jamy ustnej, skutkująca gromadzeniem się osadu nazębnego w przyszyjkowych rejonach zębów, kontaktujących się z dziąsłem i powodujących w nim stan zapalny, doprowadzający do utraty przyczepu dziąsła i jego krwawienia. Palenie papierosów wpływa na znaczne nasilenie tego procesu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dym tytoniowy nasila procesy zapalne, które utrzymując się przez długi okres czasu mają destrukcyjny wpływ na dziąsła i pozostałe tkanki przyzębia. Zalegający osad bardzo szybko ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny, który pogłębia objawy zapalenia przyzębia. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest specjalistyczne usunięcie kamienia nazębnego (w przypadku jego obecności), prawidłowe szczotkowanie zębów, zapobiegające powstawaniu złogów nazębnych a także ograniczenie palenia papierosów. Najbardziej skuteczną metodą szczotkowania wydaje się być szczotkowanie zębów wzdłuż ich długiej osi w kierunku od dziąsła do powierzchni zgryzowej (metoda wymiatania). W przypadku szczoteczek elektrycznych wykonywanie dodatkowych ruchów jest zbędne. Oczywiście przyczyn obecności krwi w ślinie może być więcej, może to być zranienie błony śluzowej, powstałe w wyniku na przykład przygryzienia policzka czy języka bądź też przewlekłego drażnienia błony śluzowej na przykład aparatem stałym. Często tego typu zranienia błony śluzowej są niewyczuwalne przez pacjentów. Krwawienie mogą powodować także niektóre zmiany błony śluzowej, wymagające diagnozy w gabinecie lekarskim. Krwawienie może także występować w wyniku gojenia się rany poekstrakcyjnej po usuniętym zębie. Powiększony migdałek był wynikiem stanu zapalnego toczącego się w okolicy usuniętej „ósemki” i najprawdopodobniej razem z nim były powiększone także podżuchwowe węzły chłonne. Przyczyny mogą być także ogólnoustrojowe takie jak schorzenia układu oddechowego lub pokarmowego, w tym jednak przypadku krew raczej powinna być obecna w odksztuszanej plwocinie a nie występować stale w ślinie. Przyczyn bym szukał w jamie ustnej, po jej wykluczeniu skupiłbym się na pozostałych problemach.

 

Pozdrawiam serdecznie

lekarz dentysta Adam Wnuk

Podziel się artykułem!
Krew w ślinie
  • 5.00 / 5 5
1 vote, 5.00 avg. rating (99% score)

Jedna myśl nt. „Krew w ślinie

  1. Mam to samo a z zębami mam wszystko OK. Jeżeli trzustka ok to masz uszkodzone ślinianki.Właśnie w nocy po śnie krew ze śliną wydzielając się daje przykry smak. Jak po kacu. To „przetrawiona ” ślina z krwią . ZBDAJ ŚLINIANKI.jestem ciekaw Twojej diagnozy – odpisz na edkam@wp.pl. Pozdrawiam ,życzę zdrowia
    Edward

Dodaj komentarz